31. Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir’de başladı

Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü koordinasyonunda bu yıl 31’ incisi gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamalarına Pazar günü saat 19.00’da askerlik şubesi önünden Cacabey Meydanına kadar süren fener alayı ile başlandı. Coşkulu kalabalığın fenerler, flamalar ve bayraklar eşliğinde gerçekleştirdiği yürüyüş Cacabey Meydanında havai fişek gösterisi ile son buldu.

Açılış Programı öncesinde askerlik şubesi önünden başlayarak Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde son bulan geleneksel kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Bakanlık ve İl protokolü, esnaf temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Esnaf temsilcilerinin mesleklerini simgeleyen flamalar ve vatandaşların Türk Bayrakları ile yürüdüğü kortej renkli görüntülere sahne oldu.

Kültür Merkezindeki açılış programında Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve Kırşehir Valisi İbrahim Akın yaptıkları konuşmalarda Ahiliğin önemine değinerek haftanın tüm ülkemize hayırlı olmasını diledi. Protokol konuşmaların öncesinde, Kültür ve Sanat Topluluğu Bosna Halk Dansları Ekibi gösterilerini sundu.
 
“Ahiliğin pek çok temel prensiplerini kendine ödev edinen bu millet;“kapını ve sofranı açık tut” öğretisini varlık sebebi sayarak ve ihtiyaç sahibi olan milletlerin yanında yer alarak, gerçek bir Ahi devleti olduğunu ispat etmiştir.” diyen Genel Müdür Erkan konuşmasının devamında esnaf ve sanatkârlara yönelik yapılan icraatlarden bahsetti. Konuşmasını “2018 yılı Ahilik etkinliklerinin birlik, beraberlik, kardeşliğimize ülkemize ve bütün insanlığa güzellikler getirmesini diliyorum” şeklinde tamamladı.
 
Ahilik Haftasında geleneksel hale gelen Ahi pilavı, helvası ve şerbeti Anıt Meydanında çok sayı vatandaş ve protokole dağıtıldı. Kırşehir Valisi İbrahim AKIN ile Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan vatandaşlara pilav ikram etti.
 
Ahiliğin genç kuşaklara tanıtılması ve onların da etkinliklere katılımının sağlanması amacıyla Askerlik Şubesinden Cacabey meydanına kadar koşu müsabakası düzenlendi. Koşu erkeler ve bayanlar olmak üzere iki kategoride yapılmış olup, dereceye girenlere Cacabey Meydanında ödülleri verildi.
 
Ahilik Haftası coşkusunun Kırşehir’in ilçelerinde de yaşatılması için bu yıl Kaman İlçesinde Kültür ve Sanat Topluluğu Bosna Halk Dansları Ekibi gösteri sundu. Ekibin kendi yörelerinden sundukları gösteriler renkli görüntülere sahne oldu.