Bursa'da esnaf ve sanatkarlara e-ticaret eğitimi verildi

Bursa’da esnaf ve sanatkârlara e- ticaret eğitimi verildi
 
Esnaf ve sanatkârların rekabet gücünün artırılmasına imkân sağlamayı hedefleyen Ticaret Bakanlığı E-ticaret Eğitimleri yurt genelinde gerçekleştirilmeye devam ediyor. Bu kapsamda 6 Kasım’da BUTTİM Kültür Merkezinde düzenlenen eğitim programı, Bursalı esnaf ve sanatkârlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Programın açılışında yaptığı konuşmada Ticaret Bakanlığının esnaf ve küçük işletmelerin e-ticaret kapasitelerini artırmaya verdiği önemi vurgulayan Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan; hızla gelişen bu alanda esnafımızın da yer almasının artık bir zorunluluk haline geldiğini belirterek esnafların teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi ve e-ticaret ile e-ihracata entegrasyonlarının sağlanmasının önemini ifade etti.

Teknoloji sayesinde oluşan bu yeni pazar imkânının girişimci bireylere ve kısıtlı imkânlara sahip küçük işletmelere önemli fırsatlar sunduğunu ve küresel düzeyde iş yapabilme fırsatı yarattığını ifade eden Erkan; eğitim programının 2023 ihracat hedeflerine ulaşılmasında esnafın da üstüne düşen rolü almasına büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Konuşmasında bu alandaki girişimci sayısının azlığı ve henüz gelişim aşamasında olması nedeniyle barındırdığı avantajlara değinerek günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte müşteri beklentilerinin ve pazar alışkanlıklarının da farklılaştığını belirten Erkan, e- ticaretin yarattığı değişimin ve olanakların ülkemiz ekonomisinde önemli bir paya sahip olan esnaf işletmelerinin rekabette başarı elde etmeleri açısından önemli bir fırsat olduğunu, esnaflarımızın bu büyük fırsattan yaralanabilmeleri için teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Konuşmasının devamında e-ticarete ilişkin bazı rakamlara da yer veren Erkan; 2016 yılındaki e-ticaret hacminin yaklaşık olarak 31 milyar TL olduğunu ve bu rakamın 17,5 milyar TL’sini doğrudan esnafların faaliyette bulunduğu perakende sektörlerin oluşturduğunu ifade ederek giderek artmakta olan potansiyele değindi.

Ayrıca sınırları aşarak uluslararası ticarette de etkili olmaya başlayan e-ticaretin günümüz teknolojisinde, ürünleri yurtiçi ve yurt dışındaki müşterilere sunmanın en kolay ve ekonomik yolu olduğunu, yedi gün yirmi dört saat kesintisiz satış yapılabileceğini ifade etti.
Protokol konuşmalarının ardından; ihracat, e-ticaret ve e-ihracat süreçleri hakkında esnaf ve sanatkârlara önemli bilgiler verildi.

Eğitim programı sonrasında, Bursa Oto Galericileri Esnaf Odası tarafından düzenlenen programa katılan Genel Müdür Erkan esnaf ve sanatkârlara Mesleki Yeterlilik Belgelerini takdim etti.