Çorum'da esnaf ve sanatkarlara e-ticaret eğitimi verildi

Çorum’da esnaf ve sanatkarlara e- ticaret eğitimi verildi
 

Esnaf ve sanatkârların yoğun ilgi gösterdiği Ticaret Bakanlığı E-ticaret Eğitimlerinin yedincisi 24 Ekim’de Çorum’da gerçekleştirildi. Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin toplantı salonunda gerçekleştirilen programa Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin ERKAN’ın yanı sıra il genelindeki esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları temsilcileri ile esnaf ve sanatkârlar katılım sağladı.
 
Esnaflarımızın ve küçük işletmelerimizin elektronik ticaretten aldıkları payın arttırılmasına katkı sağlamak için düzenlenen eğitim programının açılışında konuşma yapan Genel Müdür Necmettin ERKAN; Ticaret Bakanlığı olarak esnaf ve küçük işletmelerin e-ticaret kapasitelerini artırmaya verilen önemi vurgulayarak, hızla gelişen bu alanda esnafımızın da yer almasının artık bir zorunluluk haline geldiğini, esnafların teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi ve e-ticaret ile e-ihracata entegrasyonlarının sağlanmasının önemini ifade etti.
 
Teknoloji sayesinde oluşan bu yeni pazar imkânının girişimci bireylere ve kısıtlı imkânlara sahip küçük işletmelere önemli fırsatlar sunduğunu ve küresel düzeyde iş yapabilme fırsatı yarattığını ifade eden Genel Müdür Necmettin ERKAN; eğitim programının 2023 ihracat hedeflerine ulaşılmasında esnafın da üstüne düşen rolü almasına büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
 
Konuşmasında bu alandaki girişimci sayısının azlığı ve henüz gelişim aşamasında olması nedeniyle barındırdığı avantajlara da değinerek günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte müşteri beklentilerinin ve pazar alışkanlıklarının da farklılaştığını belirten Genel Müdür Necmettin ERKAN, e- ticaretin yarattığı değişimin ve olanakların ülkemiz ekonomisinde önemli bir paya sahip olan esnaf işletmelerinin rekabette başarı elde etmeleri açısından önemli bir fırsat olduğunu, esnaflarımızın bu büyük fırsattan yaralanabilmeleri için teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirilmesinin ve e-ticaret ile e-ihracata yönlendirilmesini sağlayacak destek mekanizmalarıyla güçlendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.
 
Konuşmasının devamında e-ticarete ilişkin bazı rakamlara da yer veren Genel Müdür Necmettin ERKAN; 2016 yılındaki e-ticaret hacminin yaklaşık olarak 31 milyar TL olduğunu ve bu rakamın 17,5 milyar TL’sini doğrudan esnafların faaliyette bulunduğu perakende sektörlerin oluşturduğunu ifade ederek giderek artmakta olan potansiyele değinmiştir.
 
Ayrıca sınırları aşarak uluslararası ticarette de etkili olmaya başlayan e-ticaretin günümüz teknolojisinde, ürünleri yurtiçi ve yurt dışındaki müşterilere sunmanın en kolay ve ekonomik yolu olduğunu, yedi gün yirmi dört saat kesintisiz satış yapılabileceğini ifade etti.
 
Protokol konuşmalarının ardından; ihracat, e-ticaret ve e-ihracat süreçleri hakkında esnaf ve sanatkârlara önemli bilgiler verildi. 
Ayrıca eğitim sonrasında, ildeki meslek kuruluşlarının yöneticileriyle toplantı yapılarak sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili bilgi alışverişi yapıldı.