Kayseri'de Esnaf ve Sanatkârlara E-ticaret ve E-ihracat Eğitimi Verildi

Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü ile PTT A.Ş. iş birliğiyle düzenlenen e-ticaret eğitimlerinin dördüncüsü 4 Ekim’de Kayseri’de gerçekleştirildi. Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin ERKAN’ın katılımı ile gerçekleştirilen eğitimde, esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları temsilcileri ile esnaf ve sanatkârların yoğun ilgisi vardı. 

Program açılışında konuşma yapan Necmettin ERKAN; Ticaret Bakanlığı olarak esnaf ve küçük işletmelerin e-ticaret kapasitelerini artırmaya verilen önemi vurgulayarak, hızla gelişen bu alanda esnafımızın da yer almasının artık bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti.. Esnafların teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi ve e-ticaret ile e-ihracata uyumunun gerekli olduğunu belirterek, PTT A.Ş. ile gerçekleştirilen işbirliğinin önümüzdeki dönemde getireceği faydaların önemini vurguladı.

Bu Projenin 10 yıllık uzun soluklu bir dönemi kapsadığı ve 2023 ihracat hedeflerine ulaşılmasında esnafın da üstüne düşen rolü almasını sağlayacağını ifade etti.

Konuşmasında bu alanındaki girişimci sayısının azlığı ve henüz gelişim aşamasında olması nedeniyle barındırdığı avantajlara da değinerek günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte müşteri beklentilerinin ve pazar alışkanlıklarının da farklılaştığını belirtti.

Konuşmasının devamında e-ticarete ilişkin bazı rakamlara da yer veren Necmettin ERKAN; 2016 yılındaki e-ticaret hacminin yaklaşık olarak 31 milyar TL olduğunu ve bu rakamın 17.5 milyar TL’sini doğrudan esnafların faaliyette bulunduğu perakende sektörlerin oluşturduğunu ifade ederek giderek artmakta olan potansiyele değindi.

Ayrıca bu yeni ticaret modelinin artık sınırları aşarak uluslararası ticarette de etkili olmaya başladığını ve e- ticaretin yarattığı değişimler ve fırsatların ülkemiz ekonomisinde önemli bir paya sahip olan esnaf işletmelerinin rekabette başarı elde etmeleri açısından bir fırsat olduğunu belirtti.

Protokol konuşmalarının ardından; ihracat, e-ticaret ve e-ihracat süreçleri ile PTT A.Ş.’nin e-ticaret platformu epttavm.com hakkında esnaf ve sanatkârlara önemli bilgiler verildi.  Esnaf ve sanatkârların epttavm.com pazar yerine ücretsiz üye olarak, ürünlerini ülkemizde ve yurt dışında 7 gün 24 saat satabilecekleri ifade edildi. Epttavm.com sayesinde esnaf ve sanatkârların kolaylıkla ihracat yapabilecekleri anlatıldı.

Programda ayrıca esnaf ve sanatkârlara özel avantajlar sağlayan PTT Esnaf Kart’ın da tanıtımı yapıldı.